Gnoss Field Airport (DVO)
Gnoss Field Airport (DVO)
DVO
Gnoss Field Airport (DVO)
Novato, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DVO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-33-21.9600W/38-08-37.0000N -122.556100/38.143611 (Estimated) |
| Elevation | 2 ft / 0.61 m (Estimated) |
| Land | 90 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Novato, CA |
| Location | Marin County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OAK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 3300 x 75 ft (1006 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2.00 ft | 1.00 ft |
| Coordinates | 38.147464N / 122.559125W | 38.139739N / 122.553122W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |