David Wayne Hooks Memorial Airport (DWH)
David Wayne Hooks Memorial Airport (DWH)
DWH
David Wayne Hooks Memorial Airport (DWH)
Houston, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DWH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-33-10.0000W/30-03-42.6000N -95.552778/30.061833 (Estimated) |
| Elevation | 152 ft / 46.33 m (Surveyed) |
| Land | 480 acres |
| From nearest city | 17 nautical miles NW of Houston, TX |
| Location | Harris County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | CXO - Montgomery County |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DWH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NB |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 3987 x 35 ft (1215 x 11 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 150.00 ft | 144.00 ft |
| Coordinates | 30.063927N / 95.552413W | 30.053051N / 95.550844W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*17L/35R MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 7009 x 100 ft (2136 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 150.00 ft | 145.00 ft |
| Coordinates | 30.073313N / 95.554813W | 30.054195N / 95.552019W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17W/35W
| Dimensions | 2530 x 100 ft (771 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| 17W | 35W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |