Ashland Regional Airport (DWU)
Ashland Regional Airport (DWU)
DWU
Ashland Regional Airport (DWU)
Ashland, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DWU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-44-16.8000W/38-33-16.2000N -82.738000/38.554500 (Estimated) |
| Elevation | 546 ft / 166.42 m (Surveyed) |
| Land | 170 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NW of Ashland, KY |
| Location | Greenup County, KY |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5602 x 100 ft (1707 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 546.00 ft | 544.00 ft |
| Coordinates | 38.555594N / 82.747703W | 38.553407N / 82.728314W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |