Danbury Municipal Airport (DXR)
Danbury Municipal Airport (DXR)
DXR
Danbury Municipal Airport (DXR)
Danbury, CT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DXR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-28-55.9000W/41-22-17.5000N -73.482194/41.371528 (Estimated) |
| Elevation | 456 ft / 138.99 m (Surveyed) |
| Land | 248 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Danbury, CT |
| Location | Fairfield County, CT |
| Magnetic Variation | 14W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1243 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DXR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 4421 x 150 ft (1348 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 456.00 ft | 453.00 ft |
| Coordinates | 41.368696N / 73.490759W | 41.372894N / 73.475646W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 3135 x 100 ft (956 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 451.00 ft | 453.00 ft |
| Coordinates | 41.376412N / 73.483343W | 41.368738N / 73.478177W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- <ACFT USING RWY 35 ARE NOT VISIBLE FM THE TWR DESCENDING BLO 1300' ON BASE LEG TIL APCHG 1/2MI FINAL DUE TO NATURAL TERRAIN.
- PROHIBITED TO ULTRALIGHT & UNREGISTERED ACFT.
- 24 HR SELF- SERV FUEL AVBL
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- INTXN ECTION TKOFS; STOP & GO TKOFS NOT AUZD.
- PPR FOR FORMATION TKOF/LDG; CTC AMGR.
- LDG DISTANCE AVBL NON-STD; PART 121 & 135 OPNS MUST COMPUTE EFFECTIVE RY LENGTHS. ALL OTHERS BE AWARE REMAINING RY LENGTH AVBL AFTER CLEARING CONTROLLING OBSTN RYS 08 & 26 MAY BE INSUFFICIENT DEPENDING ON TYPE ACFT.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 203-797-4624.
- ARPT CLSD TO SCHEDULED AIR CARRIER OPNS.
- EXISTED PRIOR TO 1959.