Lac Qui Parle County Airport (DXX)
Lac Qui Parle County Airport (DXX)
DXX
Lac Qui Parle County Airport (DXX)
Madison, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DXX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-10-40.2942W/44-59-11.1670N -96.177859/44.986435 (Estimated) |
| Elevation | 1083 ft / 330.10 m (Surveyed) |
| Land | 257 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Madison, MN |
| Location | Lac Qui Parle County, MN |
| Magnetic Variation | 03E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DXX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3003 x 135 ft (915 x 41 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 1078.00 ft | 1074.00 ft |
| Coordinates | 44.986360N / 96.182454W | 44.986344N / 96.170848W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 09/27 MKD WITH YELLOW CONES. |
Runway 14/32
| Dimensions | 3300 x 75 ft (1006 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1082.00 ft | 1078.00 ft |
| Coordinates | 44.989979N / 96.183057W | 44.983043N / 96.174862W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 14/32 MARKINGS FADED, RY BLEACHED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |