Doylestown Airport (DYL)
Doylestown Airport (DYL)
DYL
Doylestown Airport (DYL)
Doylestown, PA
Latest photos of Doylestown Airport (DYL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DYL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-07-20.4180W/40-19-58.9810N -75.122338/40.333050 (Estimated) |
| Elevation | 394 ft / 120.09 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Doylestown, PA |
| Location | Bucks County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DYL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3004 x 60 ft (916 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 391.00 ft | 393.00 ft |
| Coordinates | 40.329789N / 75.125606W | 40.336337N / 75.119061W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box SAVASI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |