Dyess Afb Airport (DYS)
Dyess Afb Airport (DYS)
DYS
Dyess Afb Airport (DYS)
Abilene, TX
Latest photos of Dyess Afb Airport (DYS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DYS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
099-51-23.5608W/32-25-06.5153N -99.856545/32.418476 (Estimated) |
| Elevation | 1789 ft / 545.29 m (Estimated) |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Abilene, TX |
| Location | Taylor County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (1990) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
Runway 16/34
| Dimensions | 13500 x 300 ft (4115 x 91 m) |
| Surface | PEM |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1789.00 ft | 1786.00 ft |
| Coordinates | 32.438956N / 99.858831W | 32.402556N / 99.850369W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 162/342
| Dimensions | 3500 x 60 ft (1067 x 18 m) |
| Surface | GRE |
| 162 | 342 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 32.420933N / 99.859401W | 32.411487N / 99.857234W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 163/343
| Dimensions | 3498 x 60 ft (1066 x 18 m) |
| Surface | ASPH |
| 163 | 343 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1794.00 ft | 1799.00 ft |
| Coordinates | 32.416661N / 99.863392W | 32.407236N / 99.861160W |
| Traffic pattern | Left | Left |