Blairsville Airport (DZJ)
Blairsville Airport (DZJ)
DZJ
Blairsville Airport (DZJ)
Blairsville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DZJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-59-50.4000W/34-51-15.9600N -83.997333/34.854433 (Estimated) |
| Elevation | 1909 ft / 581.86 m (Estimated) |
| Land | 156 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Blairsville, GA |
| Location | Union County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5020 x 100 ft (1530 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1905.00 ft | 1857.00 ft |
| Coordinates | 34.852425N / 84.005356W | 34.856422N / 83.989339W |
| Gradient | 1.50 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*NO THLD BAR |
Nonstandard , Fair Condition |