Fabens Airport (E35)
Fabens Airport (E35)
E35
Fabens Airport (E35)
Fabens, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | E35 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-08-49.9120W/31-30-56.4230N -106.147198/31.515673 (Estimated) |
| Elevation | 3679 ft / 1121.36 m (Surveyed) |
| Land | 270 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Fabens, TX |
| Location | El Paso County, TX |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | El Paso |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 4200 x 60 ft (1280 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 16/34
| Dimensions | 2300 x 35 ft (701 x 11 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition |
Nonstandard , Fair Condition
*DSPLCD THLD BAR MISSING. |