Alpine-casparis Municipal Airport (E38)
Alpine-casparis Municipal Airport (E38)
E38
Alpine-casparis Municipal Airport (E38)
Alpine, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | E38 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-41-00.9000W/30-23-03.2000N -103.683583/30.384222 (Estimated) |
| Elevation | 4514 ft / 1375.87 m (Surveyed) |
| Land | 196 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Alpine, TX |
| Location | Brewster County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | El Paso |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | E38 (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 6002 x 75 ft (1829 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 4514.00 ft | 4450.00 ft |
| Coordinates | 30.375405N / 103.686738W | 30.390628N / 103.679402W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
Runway 05/23
| Dimensions | 5018 x 60 ft (1529 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 4510.00 ft | 4448.00 ft |
| Coordinates | 30.382372N / 103.691221W | 30.388909N / 103.677213W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |