Estrella Sailport Gliderport (E68)
Estrella Sailport Gliderport (E68)
E68
Estrella Sailport Gliderport (E68)
Maricopa, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | E68 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-09-39.5260W/33-05-07.1760N -112.160979/33.085327 (Estimated) |
| Elevation | 1273 ft / 388.01 m (Estimated) |
| Land | 640 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Maricopa, AZ |
| Location | Pinal County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRC (NOTAM-d service available) |
Runway 06C/24C
| Dimensions | 1995 x 25 ft (608 x 8 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 06C | 24C | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 06L/24R
| Dimensions | 1910 x 25 ft (582 x 8 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 06L | 24R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 06R/24L
| Dimensions | 2520 x 30 ft (768 x 9 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06R | 24L | |
|---|---|---|
| Coordinates | 33.084156N / 112.165461W | 33.086064N / 112.157550W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 3740 x 20 ft (1140 x 6 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |