Pangborn Memorial Airport (EAT)
Pangborn Memorial Airport (EAT)
EAT
Pangborn Memorial Airport (EAT)
Wenatchee, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EAT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-12-20.6547W/47-23-53.1213N -120.205737/47.398089 (Estimated) |
| Elevation | 1249 ft / 380.70 m (Surveyed) |
| Land | 636 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Wenatchee, WA |
| Location | Douglas County, WA |
| Magnetic Variation | 19E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EAT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 4460 x 75 ft (1359 x 23 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1205.00 ft | 1249.00 ft |
| Coordinates | 47.398593N / 120.215137W | 47.398587N / 120.197129W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 12/30
| Dimensions | 5700 x 150 ft (1737 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1221.00 ft | 1231.00 ft |
| Coordinates | 47.403225N / 120.213561W | 47.392169N / 120.197294W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | RAIL | |
| REIL | Yes | Yes |