Chippewa Valley Regional Airport (EAU)
Chippewa Valley Regional Airport (EAU)
EAU
Chippewa Valley Regional Airport (EAU)
Eau Claire, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EAU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-29-03.3186W/44-51-56.8963N -91.484255/44.865805 (Estimated) |
| Elevation | 913 ft / 278.28 m (Surveyed) |
| Land | 1100 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Eau Claire, WI |
| Location | Chippewa County, WI |
| Magnetic Variation | 01E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EAU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 8101 x 150 ft (2469 x 46 m) |
| Surface | CONC-TRTD-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 887.00 ft | 913.00 ft |
| Coordinates | 44.859287N / 91.492716W | 44.875005N / 91.470634W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 883.00 ft | 888.00 ft |
| Coordinates | 44.868802N / 91.494765W | 44.858459N / 91.482104W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |