Elizabeth City Cg Air Station/rgnl Airport (ECG)
Elizabeth City Cg Air Station/rgnl Airport (ECG)
ECG
Elizabeth City Cg Air Station/rgnl Airport (ECG)
Elizabeth City, NC
Latest photos of Elizabeth City Cg Air Station/rgnl Airport (ECG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ECG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-10-28.4600W/36-15-38.0900N -76.174572/36.260581 (Estimated) |
| Elevation | 10 ft / 3.05 m (Surveyed) |
| Land | 850 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Elizabeth City, NC |
| Location | Pasquotank County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ECG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NSY1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 4518 x 150 ft (1377 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-P |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 2° | 127° |
| Physical elevation | 9.00 ft | 7.00 ft |
| Coordinates | 36.253816N / 76.179054W | 36.266216N / 76.178406W |
| Traffic pattern | Right | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED & COVERED WITH VEGETATION. |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
Runway 10/28
| Dimensions | 7219 x 150 ft (2200 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 10.00 ft | 10.00 ft |
| Coordinates | 36.261343N / 76.184193W | 36.260507N / 76.159729W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |