Austin Executive Airport (EDC)
Austin Executive Airport (EDC)
EDC
Austin Executive Airport (EDC)
Austin, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EDC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-33-59.0166W/30-23-50.9753N -97.566393/30.397493 (Estimated) |
| Elevation | 620 ft / 188.98 m (Surveyed) |
| Land | 585 acres |
| From nearest city | 12 nautical miles NE of Austin, TX |
| Location | Travis County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EDC (NOTAM-d service available) |
Runway 13/31
| Dimensions | 6025 x 100 ft (1836 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 620.00 ft | 597.00 ft |
| Coordinates | 30.403606N / 97.573458W | 30.392644N / 97.559128W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 1550 x 25 ft (472 x 8 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 615.00 ft | 599.00 ft |
| Coordinates | 30.397106N / 97.567378W | 30.392968N / 97.566190W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*NRS 20 FT TALL & CNTRLN MARKINGS ONLY. |
Nonstandard , Good Condition
*NRS 20 FT TALL & CNTRLN MARKINGS ONLY. |