Northeastern Regional Airport (EDE)
Northeastern Regional Airport (EDE)
EDE
Northeastern Regional Airport (EDE)
Edenton, NC
Latest photos of Northeastern Regional Airport (EDE)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EDE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-34-01.5320W/36-01-39.8441N -76.567092/36.027734 (Estimated) |
| Elevation | 20 ft / 6.10 m (Surveyed) |
| Land | 734 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Edenton, NC |
| Location | Chowan County, NC |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EDE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 01/19
| Dimensions | 6000 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 0° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 19.00 ft |
| Coordinates | 36.020353N / 76.569753W | 36.036836N / 76.569786W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |