Elmendorf Afb Airport (EDF)
Elmendorf Afb Airport (EDF)
EDF
Elmendorf Afb Airport (EDF)
Anchorage, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EDF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-48-23.4500W/61-15-04.8500N -149.806514/61.251347 (Estimated) |
| Elevation | 213 ft / 64.92 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Anchorage, AK |
| Location | Anchorage County, AK |
| Magnetic Variation | 18E (2015) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | PAED (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 10000 x 200 ft (3048 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 80° | 127° |
| Physical elevation | 174.00 ft | 201.00 ft |
| Coordinates | 61.248633N / 149.844258W | 61.253381N / 149.788336W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSAF | |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 7493 x 150 ft (2284 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 213.00 ft | 185.00 ft |
| Coordinates | 61.262064N / 149.793478W | 61.241567N / 149.793492W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSAF | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |