Bellefontaine Regional Airport (EDJ)
Bellefontaine Regional Airport (EDJ)
EDJ
Bellefontaine Regional Airport (EDJ)
Bellefontaine, OH
Latest photos of Bellefontaine Regional Airport (EDJ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EDJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-49-09.3000W/40-22-20.2000N -83.819250/40.372278 (Estimated) |
| Elevation | 1122 ft / 341.99 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Bellefontaine, OH |
| Location | Logan County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
Runway 07/25
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 1104.00 ft | 1122.00 ft |
| Coordinates | 40.369862N / 83.827630W | 40.374707N / 83.810844W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |