Dillant-hopkins Airport (EEN)
Dillant-hopkins Airport (EEN)
EEN
Dillant-hopkins Airport (EEN)
Keene, NH
Latest photos of Dillant-hopkins Airport (EEN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EEN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-16-14.8000W/42-53-54.2000N -72.270778/42.898389 (Estimated) |
| Elevation | 488 ft / 148.74 m (Surveyed) |
| Land | 939 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Keene, NH |
| Location | Cheshire County, NH |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EEN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 6201 x 100 ft (1890 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 3° | 127° |
| Physical elevation | 488.00 ft | 482.00 ft |
| Coordinates | 42.887320N / 72.270871W | 42.904308N / 72.269565W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 14/32
| Dimensions | 4001 x 150 ft (1220 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 472.00 ft | 482.00 ft |
| Coordinates | 42.905714N / 72.277610W | 42.899094N / 72.265699W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |