Shelby County Airport (EET)
Shelby County Airport (EET)
EET
Shelby County Airport (EET)
Alabaster, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EET |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-46-59.6000W/33-10-40.0000N -86.783222/33.177778 (Estimated) |
| Elevation | 586 ft / 178.61 m (Surveyed) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Alabaster, AL |
| Location | Shelby County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EET (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 573.00 ft | 586.00 ft |
| Coordinates | 33.184114N / 86.786377W | 33.171444N / 86.780050W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |