Monroe Municipal Airport (EFT)
Monroe Municipal Airport (EFT)
EFT
Monroe Municipal Airport (EFT)
Monroe, WI
Latest photos of Monroe Municipal Airport (EFT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EFT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-35-25.4522W/42-36-53.6425N -89.590403/42.614901 (Estimated) |
| Elevation | 1086 ft / 331.01 m (Surveyed) |
| Land | 257 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Monroe, WI |
| Location | Green County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EFT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 16° | 127° |
| Physical elevation | 1056.00 ft | 1085.00 ft |
| Coordinates | 42.610445N / 89.594482W | 42.618341N / 89.591347W |
| Gradient | 1.00 | 0.70 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 1086.00 ft | 1062.00 ft |
| Coordinates | 42.618789N / 89.596826W | 42.611585N / 89.581018W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |