Duke Field,(eglin Af Aux Nr 3) Airport (EGI)
Duke Field,(eglin Af Aux Nr 3) Airport (EGI)
EGI
Duke Field,(eglin Af Aux Nr 3) Airport (EGI)
Crestview, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EGI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-31-19.0537W/30-38-54.9130N -86.521959/30.648587 (Estimated) |
| Elevation | 195 ft / 59.44 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Crestview, FL |
| Location | Okaloosa County, FL |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 8025 x 150 ft (2446 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 189.00 ft | 190.00 ft |
| Coordinates | 30.661385N / 86.522688W | 30.639323N / 86.523097W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | SALSF |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 180/360
| Dimensions | 3500 x 60 ft (1067 x 18 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 180 | 360 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 190.00 ft | 195.00 ft |
| Coordinates | 30.649348N / 86.519731W | 30.639724N / 86.519910W |
| Traffic pattern | Left | Left |