Shelby-cleveland County Regional Airport (EHO)
Shelby-cleveland County Regional Airport (EHO)
EHO
Shelby-cleveland County Regional Airport (EHO)
Shelby, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EHO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-36-02.7000W/35-15-20.7000N -81.600750/35.255750 (Estimated) |
| Elevation | 847 ft / 258.17 m (Surveyed) |
| Land | 225 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Shelby, NC |
| Location | Cleveland County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EHO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 834.00 ft | 837.00 ft |
| Coordinates | 35.250800N / 81.606571W | 35.260698N / 81.594956W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |