Henderson City-county Airport (EHR)
Henderson City-county Airport (EHR)
EHR
Henderson City-county Airport (EHR)
Henderson, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EHR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-41-08.5000W/37-48-28.2000N -87.685694/37.807833 (Estimated) |
| Elevation | 387 ft / 117.96 m (Surveyed) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Henderson, KY |
| Location | Henderson County, KY |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EHR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5504 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 384.00 ft | 386.00 ft |
| Coordinates | 37.807621N / 87.695209W | 37.808055N / 87.676170W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |