Elkins-randolph Co-jennings Randolph Fld Airport (EKN)
Elkins-randolph Co-jennings Randolph Fld Airport (EKN)
EKN
Elkins-randolph Co-jennings Randolph Fld Airport (EKN)
Elkins, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EKN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-51-25.7000W/38-53-22.0000N -79.857139/38.889444 (Estimated) |
| Elevation | 1987 ft / 605.64 m (Surveyed) |
| Land | 227 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Elkins, WV |
| Location | Randolph County, WV |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1013 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 00X
| 00X | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | LDA/DME |
Runway 05/23
| Dimensions | 4501 x 140 ft (1372 x 43 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 1973.00 ft | 1946.00 ft |
| Coordinates | 38.884994N / 79.862778W | 38.894624N / 79.852874W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4544 x 140 ft (1385 x 43 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1940.00 ft | 1987.00 ft |
| Coordinates | 38.893011N / 79.862648W | 38.885196N / 79.850208W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |