Elko Regional Airport (EKO)
Elko Regional Airport (EKO)
EKO
Elko Regional Airport (EKO)
Elko, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EKO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
115-47-30.1000W/40-49-29.7000N -115.791694/40.824917 (Estimated) |
| Elevation | 5140 ft / 1566.67 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Elko, NV |
| Location | Elko County, NV |
| Magnetic Variation | 16E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 7214 x 150 ft (2199 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 69° | 127° |
| Physical elevation | 5051.00 ft | 5070.00 ft |
| Coordinates | 40.819079N / 115.805623W | 40.826293N / 115.781358W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LDA/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 2871 x 60 ft (875 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5140.00 ft | 5084.00 ft |
| Coordinates | 40.833302N / 115.790914W | 40.827807N / 115.783482W |
| Gradient | 2.00 | 2.00 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |