Addington Field Airport (EKX)
Addington Field Airport (EKX)
EKX
Addington Field Airport (EKX)
Elizabethtown, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EKX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-55-30.1000W/37-41-09.6000N -85.925028/37.686000 (Estimated) |
| Elevation | 775 ft / 236.22 m (Surveyed) |
| Land | 210 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Elizabethtown, KY |
| Location | Hardin County, KY |
| Magnetic Variation | 03W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6001 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 750.00 ft | 775.00 ft |
| Coordinates | 37.680350N / 85.932575W | 37.691664N / 85.917500W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |