Bessemer Airport (EKY)
Bessemer Airport (EKY)
EKY
Bessemer Airport (EKY)
Bessemer, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EKY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-55-34.7000W/33-18-45.4000N -86.926306/33.312611 (Estimated) |
| Elevation | 700 ft / 213.36 m (Surveyed) |
| Land | 380 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Bessemer, AL |
| Location | Jefferson County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6007 x 100 ft (1831 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 699.00 ft | 700.00 ft |
| Coordinates | 33.307285N / 86.933812W | 33.317937N / 86.918792W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |