South Arkansas Regional At Goodwin Field Airport (ELD)
South Arkansas Regional At Goodwin Field Airport (ELD)
ELD
South Arkansas Regional At Goodwin Field Airport (ELD)
El Dorado, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ELD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-48-47.8000W/33-13-15.5000N -92.813278/33.220972 (Estimated) |
| Elevation | 277 ft / 84.43 m (Surveyed) |
| Land | 1540 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles W of El Dorado, AR |
| Location | Union County, AR |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ELD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 6601 x 150 ft (2012 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 259.00 ft | 259.00 ft |
| Coordinates | 33.213941N / 92.818764W | 33.226559N / 92.803259W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 13/31
| Dimensions | 5100 x 100 ft (1554 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 277.00 ft | 243.00 ft |
| Coordinates | 33.227551N / 92.818503W | 33.217481N / 92.806904W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 3733 x 75 ft (1138 x 23 m) |
| Surface | CONC-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 275.00 ft | 258.00 ft |
| Coordinates | 33.225288N / 92.817968W | 33.215031N / 92.818165W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*17/35 MKGS FADED OR MISSING; COVERED BY VEGETATION. |
Basic , Poor Condition |