Ely Arpt /yelland Fld/ Airport (ELY)
Ely Arpt /yelland Fld/ Airport (ELY)
ELY
Ely Arpt /yelland Fld/ Airport (ELY)
Ely, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ELY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-50-30.8000W/39-17-58.9000N -114.841889/39.299694 (Estimated) |
| Elevation | 6259 ft / 1907.74 m (Surveyed) |
| Land | 4999 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Ely, NV |
| Location | White Pine County, NV |
| Magnetic Variation | 14E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Las Vegas |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ELY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 12/30
| Dimensions | 4825 x 60 ft (1471 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6239.00 ft | 6259.00 ft |
| Coordinates | 39.303422N / 114.851901W | 39.293183N / 114.841091W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Numbers only , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 6018 x 150 ft (1834 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 14° |
| Physical elevation | 6225.00 ft | 6259.00 ft |
| Coordinates | 39.308824N / 114.835643W | 39.292781N / 114.840705W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |