Emporia Municipal Airport (EMP)
Emporia Municipal Airport (EMP)
EMP
Emporia Municipal Airport (EMP)
Emporia, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EMP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-11-23.8000W/38-19-50.0000N -96.189944/38.330556 (Estimated) |
| Elevation | 1208 ft / 368.20 m (Surveyed) |
| Land | 650 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Emporia, KS |
| Location | Lyon County, KS |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EMP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 12° | 127° |
| Physical elevation | 1204.00 ft | 1193.00 ft |
| Coordinates | 38.325412N / 96.193001W | 38.338834N / 96.189353W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*CENTERLINE STRIPES BADLY FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*CENTERLINE STRIPES BADLY FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 06/24
| Dimensions | 3881 x 300 ft (1183 x 91 m) |
| Surface | TURF-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 1205.00 ft | 1201.00 ft |
| Coordinates | 38.326280N / 96.194435W | 38.330844N / 96.182212W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*RY ENDS & EDGES MKD WITH ORANGE & WHITE CORRUGATED PANELS. |
Nonstandard
*RY ENDS & EDGES MKD WITH ORANGE & WHITE CORRUGATED PANELS. |