Emporia-greensville Regional Airport (EMV)
Emporia-greensville Regional Airport (EMV)
EMV
Emporia-greensville Regional Airport (EMV)
Emporia, VA
Latest photos of Emporia-greensville Regional Airport (EMV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EMV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-28-57.9000W/36-41-12.7000N -77.482750/36.686861 (Estimated) |
| Elevation | 126 ft / 38.40 m (Surveyed) |
| Land | 398 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Emporia, VA |
| Location | Greensville County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EMV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 15/33
| Dimensions | 5010 x 100 ft (1527 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 126.00 ft | 110.00 ft |
| Coordinates | 36.692522N / 77.487602W | 36.681197N / 77.477900W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |