Kenai Municipal Airport (ENA)
Kenai Municipal Airport (ENA)
ENA
Kenai Municipal Airport (ENA)
Kenai, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ENA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
151-14-41.2000W/60-34-23.9044N -151.244778/60.573307 (Estimated) |
| Elevation | 99 ft / 30.18 m (Surveyed) |
| Land | 1200 acres |
| Location | Kenai-cook Inlet County, AK |
| Magnetic Variation | 19E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | Yes |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | ENA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 03/2005 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 7830 x 150 ft (2387 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 90.00 ft | 98.00 ft |
| Coordinates | 60.563111N / 151.258387W | 60.581460N / 151.235938W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 2000 x 60 ft (610 x 18 m) |
| Surface | GRVL-G |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 97.00 ft | 98.00 ft |
| Coordinates | 60.574962N / 151.238311W | 60.579647N / 151.232571W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 01W/19W
| Dimensions | 4600 x 252 ft (1402 x 77 m) |
| Surface | WATER-E |
| 01W | 19W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |