Wendover Airport (ENV)
Wendover Airport (ENV)
ENV
Wendover Airport (ENV)
Wendover, UT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ENV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-01-51.2000W/40-43-07.3000N -114.030889/40.718694 (Estimated) |
| Elevation | 4237 ft / 1291.44 m (Surveyed) |
| Land | 1960 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Wendover, UT |
| Location | Tooele County, UT |
| Magnetic Variation | 16E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CDC - Cedar City |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ENV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 04/2005 |
| Federal Agreements | NPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4230.00 ft | 4226.00 ft |
| Coordinates | 40.718941N / 114.043424W | 40.718952N / 114.014571W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 8001 x 100 ft (2439 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4237.00 ft | 4224.00 ft |
| Coordinates | 40.726204N / 114.042991W | 40.710687N / 114.022573W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |