Kenosha Regional Airport (ENW)
Kenosha Regional Airport (ENW)
ENW
Kenosha Regional Airport (ENW)
Kenosha, WI
Latest photos of Kenosha Regional Airport (ENW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ENW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-55-40.1000W/42-35-44.5000N -87.927806/42.595694 (Estimated) |
| Elevation | 742 ft / 226.16 m (Surveyed) |
| Land | 959 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Kenosha, WI |
| Location | Kenosha County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ENW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07L/25R
| Dimensions | 5499 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07L | 25R | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 742.00 ft | 713.00 ft |
| Coordinates | 42.593001N / 87.941717W | 42.599673N / 87.923400W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 07R/25L
| Dimensions | 3302 x 75 ft (1006 x 23 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 07R | 25L | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 729.00 ft | 706.00 ft |
| Coordinates | 42.590932N / 87.928072W | 42.594938N / 87.917075W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 4440 x 100 ft (1353 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 716.00 ft | 715.00 ft |
| Coordinates | 42.601899N / 87.930674W | 42.592077N / 87.920921W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |