Keokuk Municipal Airport (EOK)
Keokuk Municipal Airport (EOK)
EOK
Keokuk Municipal Airport (EOK)
Keokuk, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EOK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-25-42.6040W/40-27-35.6680N -91.428501/40.459908 (Estimated) |
| Elevation | 671 ft / 204.52 m (Surveyed) |
| Land | 372 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Keokuk, IA |
| Location | Lee County, IA |
| Magnetic Variation | 02E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EOK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 86° | 127° |
| Physical elevation | 670.00 ft | 671.00 ft |
| Coordinates | 40.459619N / 91.436072W | 40.460746N / 91.416363W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3576 x 100 ft (1090 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 668.00 ft | 666.00 ft |
| Coordinates | 40.463343N / 91.435971W | 40.455625N / 91.428066W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |