Ephrata Municipal Airport (EPH)
Ephrata Municipal Airport (EPH)
EPH
Ephrata Municipal Airport (EPH)
Ephrata, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EPH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
119-31-00.8890W/47-18-29.0580N -119.516914/47.308072 (Estimated) |
| Elevation | 1276 ft / 388.92 m (Surveyed) |
| Land | 2300 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Ephrata, WA |
| Location | Grant County, WA |
| Magnetic Variation | 16E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EPH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPSY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5500 x 75 ft (1676 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 1261.00 ft | 1276.00 ft |
| Coordinates | 47.305864N / 119.521903W | 47.316942N / 119.506864W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 04/22
| Dimensions | 3467 x 150 ft (1057 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 1261.00 ft | 1262.00 ft |
| Coordinates | 47.306681N / 119.524619W | 47.313683N / 119.515169W |
| Traffic pattern | Left | Right |
Runway 11/29
| Dimensions | 3843 x 60 ft (1171 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1261.00 ft | 1257.00 ft |
| Coordinates | 47.304622N / 119.523971W | 47.298179N / 119.511720W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |