Erie Intl/tom Ridge Field Airport (ERI)
Erie Intl/tom Ridge Field Airport (ERI)
ERI
Erie Intl/tom Ridge Field Airport (ERI)
Erie, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ERI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-10-26.2000W/42-04-59.1000N -80.173944/42.083083 (Estimated) |
| Elevation | 731 ft / 222.81 m (Surveyed) |
| Land | 450 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Erie, PA |
| Location | Erie County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ERI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 3508 x 150 ft (1069 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 10° | 127° |
| Physical elevation | 731.00 ft | 727.00 ft |
| Coordinates | 42.077637N / 80.180239W | 42.087114N / 80.177969W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left |
Runway 06/24
| Dimensions | 8420 x 150 ft (2566 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 732.00 ft | 724.00 ft |
| Coordinates | 42.076650N / 80.184399W | 42.090072N / 80.159152W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS WORN OFF & FADED. |
Precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS WORN OFF & FADED. |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |