Errol Airport (ERR)
Errol Airport (ERR)
ERR
Errol Airport (ERR)
Errol, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ERR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-09-51.2820W/44-47-33.1790N -71.164245/44.792550 (Estimated) |
| Elevation | 1245 ft / 379.48 m (Estimated) |
| Land | 30 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Errol, NH |
| Location | Coos County, NH |
| Magnetic Variation | 17W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
Runway 15/33
| Dimensions | 3680 x 75 ft (1122 x 23 m) |
| Surface | GRAVEL-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H1
| Dimensions | 61 x 61 ft (19 x 19 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Physical elevation | 1264.00 ft | 0.00 ft |
| Coordinates | 44.792278N / 71.163667W | 0.000000N / 0.000000W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition |