Kerrville Muni/louis Schreiner Field Airport (ERV)
Kerrville Muni/louis Schreiner Field Airport (ERV)
ERV
Kerrville Muni/louis Schreiner Field Airport (ERV)
Kerrville, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ERV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
099-05-07.7000W/29-58-36.0000N -99.085472/29.976667 (Estimated) |
| Elevation | 1616 ft / 492.56 m (Surveyed) |
| Land | 528 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Kerrville, TX |
| Location | Kerr County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ERV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 3597 x 58 ft (1096 x 18 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 1574.00 ft | 1617.00 ft |
| Coordinates | 29.978434N / 99.089853W | 29.986727N / 99.083668W |
| Gradient | 1.20 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 12/30
| Dimensions | 6004 x 100 ft (1830 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1573.00 ft | 1589.00 ft |
| Coordinates | 29.978506N / 99.091897W | 29.967776N / 99.077490W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |