Delta County Airport (ESC)
Delta County Airport (ESC)
ESC
Delta County Airport (ESC)
Escanaba, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ESC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-05-37.4000W/45-43-21.6000N -87.093722/45.722667 (Estimated) |
| Elevation | 609 ft / 185.62 m (Surveyed) |
| Land | 944 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Escanaba, MI |
| Location | Delta County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ESC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 6498 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 609.00 ft | 593.00 ft |
| Coordinates | 45.720822N / 87.111936W | 45.720545N / 87.086497W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 5015 x 100 ft (1529 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 607.00 ft | 592.00 ft |
| Coordinates | 45.732128N / 87.086435W | 45.718375N / 87.086741W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |