Esler Regional Airport (ESF)
Esler Regional Airport (ESF)
ESF
Esler Regional Airport (ESF)
Alexandria, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ESF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-17-44.7790W/31-23-41.6490N -92.295772/31.394903 (Estimated) |
| Elevation | 112 ft / 34.14 m (Surveyed) |
| Land | 2161 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NE of Alexandria, LA |
| Location | Rapides Parish, LA |
| Magnetic Variation | 01E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ESF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5999 x 150 ft (1828 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 96.00 ft | 90.00 ft |
| Coordinates | 31.394444N / 92.305999W | 31.394196N / 92.286776W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 5601 x 150 ft (1707 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 112.00 ft | 88.00 ft |
| Coordinates | 31.401843N / 92.300268W | 31.389243N / 92.289951W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |