Easton/newnam Field Airport (ESN)
Easton/newnam Field Airport (ESN)
ESN
Easton/newnam Field Airport (ESN)
Easton, MD
Latest photos of Easton/newnam Field Airport (ESN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ESN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-04-08.4000W/38-48-15.0000N -76.069000/38.804167 (Estimated) |
| Elevation | 72 ft / 21.95 m (Surveyed) |
| Land | 615 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Easton, MD |
| Location | Talbot County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ESN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 36.00 ft | 72.00 ft |
| Coordinates | 38.797397N / 76.071962W | 38.810409N / 76.062167W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 4003 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 33.00 ft | 51.00 ft |
| Coordinates | 38.808569N / 76.076374W | 38.800457N / 76.066899W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |