West Bend Municipal Airport (ETB)
West Bend Municipal Airport (ETB)
ETB
West Bend Municipal Airport (ETB)
West Bend, WI
Latest photos of West Bend Municipal Airport (ETB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ETB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-07-40.5000W/43-25-19.8000N -88.127917/43.422167 (Estimated) |
| Elevation | 887 ft / 270.36 m (Surveyed) |
| Land | 430 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of West Bend, WI |
| Location | Washington County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ETB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 3897 x 75 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 886.00 ft | 874.00 ft |
| Coordinates | 43.419960N / 88.134248W | 43.425476N / 88.121686W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 4494 x 75 ft (1370 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 882.00 ft | 868.00 ft |
| Coordinates | 43.425367N / 88.134694W | 43.418046N / 88.121087W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |