Tarboro-edgecombe Airport (ETC)
Tarboro-edgecombe Airport (ETC)
ETC
Tarboro-edgecombe Airport (ETC)
Tarboro, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ETC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-32-47.3350W/35-56-14.1600N -77.546482/35.937267 (Estimated) |
| Elevation | 52 ft / 15.85 m (Surveyed) |
| Land | 86 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Tarboro, NC |
| Location | Edgecombe County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 3999 x 60 ft (1219 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 53.00 ft | 45.00 ft |
| Coordinates | 35.936673N / 77.553197W | 35.937853N / 77.539766W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |