Wheaton Municipal Airport (ETH)
Wheaton Municipal Airport (ETH)
ETH
Wheaton Municipal Airport (ETH)
Wheaton, MN
Latest photos of Wheaton Municipal Airport (ETH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ETH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-32-37.6727W/45-46-49.8219N -96.543798/45.780506 (Estimated) |
| Elevation | 1023 ft / 311.81 m (Surveyed) |
| Land | 110 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Wheaton, MN |
| Location | Traverse County, MN |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ETH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 1953 x 175 ft (595 x 53 m) |
| Surface | TURF-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 1016.00 ft | 1017.00 ft |
| Coordinates | 45.780165N / 96.548960W | 45.782580N / 96.542127W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*MARKED WITH YELLOW CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 3298 x 75 ft (1005 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1017.00 ft | 1023.00 ft |
| Coordinates | 45.784340N / 96.544542W | 45.775647N / 96.540986W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |