Evansville Regional Airport (EVV)
Evansville Regional Airport (EVV)
EVV
Evansville Regional Airport (EVV)
Evansville, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EVV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-31-51.1000W/38-02-18.3000N -87.530861/38.038417 (Estimated) |
| Elevation | 418 ft / 127.41 m (Surveyed) |
| Land | 1250 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Evansville, IN |
| Location | Vanderburgh County, IN |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EVV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 8020 x 150 ft (2444 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 383.00 ft | 418.00 ft |
| Coordinates | 38.030642N / 87.535926W | 38.047976N / 87.518747W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 3497 x 75 ft (1066 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 382.00 ft | 384.00 ft |
| Coordinates | 38.038304N / 87.538834W | 38.038115N / 87.526694W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 6286 x 150 ft (1916 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 396.00 ft | 383.00 ft |
| Coordinates | 38.046014N / 87.534079W | 38.028755N / 87.534517W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |