New Bedford Regional Airport (EWB)
New Bedford Regional Airport (EWB)
EWB
New Bedford Regional Airport (EWB)
New Bedford, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EWB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-57-28.1000W/41-40-35.6000N -70.957806/41.676556 (Estimated) |
| Elevation | 78 ft / 23.77 m (Surveyed) |
| Land | 847 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of New Bedford, MA |
| Location | Bristol County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EWB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4997 x 150 ft (1523 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 65.00 ft | 79.00 ft |
| Coordinates | 41.671691N / 70.964514W | 41.682432N / 70.953140W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
Runway 14/32
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 76.00 ft | 66.00 ft |
| Coordinates | 41.680299N / 70.963933W | 41.671759N / 70.949608W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |