Coastal Carolina Regional Airport (EWN)
Coastal Carolina Regional Airport (EWN)
EWN
Coastal Carolina Regional Airport (EWN)
New Bern, NC
Latest photos of Coastal Carolina Regional Airport (EWN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EWN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-02-34.8723W/35-04-22.2691N -77.043020/35.072853 (Estimated) |
| Elevation | 18 ft / 5.49 m (Surveyed) |
| Land | 785 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of New Bern, NC |
| Location | Craven County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EWN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 6453 x 150 ft (1967 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 35.064727N / 77.048793W | 35.079975N / 77.037775W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Poor Condition
*RY 04 & 22 MARKINGS FADED. |
Precision instrument , Poor Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4000 x 150 ft (1219 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 18.00 ft |
| Coordinates | 35.077039N / 77.047867W | 35.070284N / 77.037322W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |