Davidson County Airport (EXX)
Davidson County Airport (EXX)
EXX
Davidson County Airport (EXX)
Lexington, NC
Latest photos of Davidson County Airport (EXX)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EXX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-18-13.6000W/35-46-52.1000N -80.303778/35.781139 (Estimated) |
| Elevation | 733 ft / 223.42 m (Surveyed) |
| Land | 75 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Lexington, NC |
| Location | Davidson County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EXX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 5004 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 732.00 ft | 702.00 ft |
| Coordinates | 35.776786N / 80.310300W | 35.785495N / 80.297248W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |